Our artificial grass pieces with long pile height filled with sand and rubber crumb. These latest football pitches not only look like the real thing, but they are increasingly playing like real grass too. Our wide range of expertise makes the application of football pitches a smooth process with a superior quality result. Our products have been constructed using the very latest technology.
| Pile height | 50mm |
| Color | Green |
| Stitch rate | 160 stitches/m |
| Gauge | 5/8 inch |
| Density | 10080 |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |




Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass pieces for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: artificial grass pieces, China artificial grass pieces manufacturers, suppliers, factory













