Artificial turf for football fields, can be the ideal choice. sintetic
turf for football only must be at least 40 mm and 60 mm maximum height.
The construction of a quality field with artificial football lawn
requires special knowledge, special maintenance and an understanding of
the usage practices.
Artificial turf is the successful solution for soccer fields because
they can be used 24 hours a day, 7 days a week, 365 days a year in all
weather conditions.
So the advantages of artificial turf are higher than those of natural
grass: low maintenance costs, increased quality of the game, durability,
reduced injuries and the possibility of using the football field all
year round.
Depending on your project, the Atlas Sport team will recommend you the
right lawn for your field, and the installation of artificial turf will
be made by our professional team.
| Pile Height | 50mm |
| Color | green |
| stitch | 160/m |
| Gauge | 5/8 |
| Density | 10080 |
| Backing | PP+Net+Sbr latex |
| Roll width | 2m or 4m or customized |
| Roll length | 25m or customize |


Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: artificial turf football fields, China artificial turf football fields manufacturers, suppliers, factory














