Football, the world’s most popular sport, is now played on advanced artificial grass turfs produced by JiangSen synthetic lawn turf, the real revolution has been to transform the dust bowls and mud pits where generations of children learned their football skills into high performance, heavily used sports arenas.
polyethylene as a raw material for the artificial grass fibers and an infill consisting of granulated rubber instead of sand, or a layered combination of both.
| Pile height | 50mm |
| Color | green |
| Gauge | 5/8inch |
| Stitch | 160/m |
| Density | 10080 |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |



Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide synthetic lawn turf for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: synthetic lawn turf, China synthetic lawn turf manufacturers, suppliers, factory














