![]() Synthetic grass balcony Your outdoor space needs attention, no matter how small. Balconies are blooming with innovative ideas that make this small area become a great living space. Synthetic grass balcony can make balconies become perfect. |
| Color | 4 tones |
| Stitch rate | 180 stitches/m |
| Gauge | 3/8 inch |
| Density | 18900 turfs/sqm |
| Pile height | 40mm |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |








Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide synthetic grass balcony, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: synthetic grass balcony, China synthetic grass balcony manufacturers, suppliers, factory














