Homeowners have to deal with a variety of different terrain types when it comes to the beautification of their yards. They can encounter a variety of rock formations, soil types, trees, and foliage that can make it difficult to create the yard of your dreams. JS artificial grass can help solve these problems.
The perfect green artificial lawn all year round! The look, feel and luxury of artificial grass backdrop – with minimum maintenance. Pet friendly and great for family activities, it is ideal for bringing back the "wow" factor to your garden.
We have a wide range of artificial grass backdrop to suit all budgets and tastes. All of our ranges have a realistic look and colour. It is ideal for any size of back or front garden, however irregular your space. Do you have large trees that create lots of shade making it difficult for grass to grow? Our JS artificial grass can be tailored to your garden.
Product specification
| Pile Height/mm | 30 |
| Gauge | 3/8" |
| Stitches rate/m | 240 |
| Density | 25200turfs/sqm |
| Color | 3 tones |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |
| UV treatment | Yes |
| Fire resistant | Yes |
Product advantages and application
Have less weeds
Require less ongoing maintenance
Less areas for weeds to take root
Is easy to keep clean using an outdoor blower vacuum
Can be recycled at end of life – eco-friendly
Comes with a warranty of up to 8-10 years
No-infill grasses look natural especially with bolstered edges
Pet friendly (animal droppings, urine and sand don't mix!)
Is UV stable and includes yarns with increased thermal performance
Package and delivery
Packed in rolls: 2m or 4m width, length can be customized.
Delivery time: 15-20 days
Hot Tags: artificial grass backdrop, China artificial grass backdrop manufacturers, suppliers, factory













