No mowing. No fertilizers. No water. JiangSen landscapes are practically maintenance-free. They' ll make a great first impression on everyone who visits your backyard. We' ll make a great impression with our super quality and best service.
| Pile height | 50mm |
| Stitch rate | 180 stitches/m |
| Gauge | 3/8 |
| Density | 18900 |
| Color | 4 tones |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |








Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide fake grass square for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: fake grass square, China fake grass square manufacturers, suppliers, factory













