Fake green grass is a splendid choice for your backyard seating area for you and your friends or family to enjoy! Enjoy brunch or have afternoon tea while enjoying the beauty of the outdoors! With a new artificial lawn, your backyard could easily become the next trending hang out spot! Furthermore, for commercial spaces, imagine the boost in business for your restaurant or bar! Honestly, this is one of those obvious landscaping design ideas that could make a huge difference for your space!
| Pile height | 40mm |
| Gauge | 3/8 inch |
| Stitch rate | 180 stitches/m |
| Density | 18900 |
| Color | 4 tones |
| Package | roll package |
| Roll width | 25m |
| Roll length | 2m/4m |




Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide fake green grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: fake green grass, China fake green grass manufacturers, suppliers, factory













