Landscape and Leisure Artificial Grass.
If you love grass but don't want the mess, mud and maintenance, garden application artificial grass has the perfet grass for you.
Gravel and paving may be practical, but only artificial grass direct gives you the perfect lawn – an easy-care surface with the softness, bounce and colour of real grass!
The kids and pets can play on it. You can sit out on, sunbathe on it and enjoy its lush good looks in all weathers – so it doesn’t matter if we are in the midst of a hot dry spell, or a wet summer like we have had this year!
Application artificial grass for garden perfectly creates a fun area for kids, who will definitely love its softness and amazing appearance.
No matter what's going on with our weather, our artificial grass stays beautiful 365 days a year with the minimum of maintenance!

Product specification
| Pile Height/mm | 30 |
| Gauge | 3/8" |
| Stitches/m | 140 |
| Density | 14700 |
| Backing | PP cloth+Net+SBR latex |
| Color | Green |
| Fiber Shape | Stem Shape |
| Life Span | 8-10 Years |
| Roll width | 2m or 4m or customized |
| Roll length | 25m or customized |
Product advantages and application
No more watering
Significant short & long term cost savings
No more exhaustive maintenance for our Synthetic Grass
Our Artificial Grass is Always green and neat
No more cutting
No more fertilizers and pesticides
No more electric use for driving irrigation pump
No more rotting palm trees that are placed next to lawn sprinklers
· Application Scene


Package and delivery
Packed in rolls: 2m or 4m width, length can be customized.
Delivery time: 15-20 days
Hot Tags: garden application artificial grass, China garden application artificial grass manufacturers, suppliers, factory














