This fake green grass is the hottest sale product in 2018, it has been exported to many different countries in the world, and won the feedback from our customer, they are very satisfied with our artificial grass, not only good quality, but also low price.
| Color | Green & Brown |
| Pile height | 40mm |
| stitches | 180 |
| gauge | 3/8 |
| density | 18900 |
| package | roll package |
| Roll width | 2m or 4m or customized |
| Roll length | 25m or customized |



Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: home decoration use 40mm fake green grass free sample given, China home decoration use 40mm fake green grass free sample given manufacturers, suppliers, factory














