This multi imitation grass matting with 20mm pile height is suitable for anywhere you need it. Perfect for pets and play areas, it provides a durable, life-like and maintenance-free surface in an instant.
It's the perfect choice when quality is demanded in a more formal landscape application whether domestic or commercial.
| Pile Height | 20mm |
| Color | 4 colors |
| stitch | 200/m |
| gauge | 3/8 |
| density | 21000 |
| Backing | PP+Net+Sbr latex |
| Roll width | 2m or 4m or customized |
| Roll length | 25m or customized |
-
Multi-purpose
-
Suits any application
-
Durable and hard wearing
-
Instant and life-like
-
No maintenance

Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: imitation grass matting, China imitation grass matting manufacturers, suppliers, factory












