You don't need have to work hard to keep your yard looking great. jiangsen residential synthetic grass gives you everything you need for beautiful, low-maintenance landscaping in every corner of your residential yard. It's environmentally friendly and safe for both kids and pets. We will ensure you get everything you need for a beautiful new landscape that will stand the test of time.
| Color | 4 tones |
| Pile height | 30mm |
| Stitch rate | 290 stitches/m |
| Gauge | 3/8 inch |
| Density | 30450 turfs/sqm |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |







Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide residential synthetic grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: residential synthetic grass, China residential synthetic grass manufacturers, suppliers, factory













