Artificial residential turf is simply easier. You' ll spend far less maintaining artificial turf than you do on your real grass, which means you' ll free up money and time to devote to other things. Artificial turf is great for areas where children and pets play since there are no pests, mud, or puddles. This innovative landscaping option is also pet-resistant so it can stand up to busy pets and kids.
| Pile height | 50mm |
| Color | 4 |
| Gauge | 3/8 inch |
| Stitch rate | 180 stitches/m |
| Density | 18900 turfs/sqm |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |



Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial residential turf, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: residential turf, China residential turf manufacturers, suppliers, factory














