Casual artificial turf is an artificial turf product that focuses on decoration. Its color is gorgeous, the color is very rich, and it can play the sense of vision. It is mainly used for outdoor floors, roofs and even slope protection, wall surfaces and other wall surfaces for simple laying and decorative laying. Among them, the artificial turf for greening has low emulation and durability, and has been widely used as a greening place to replace real grass.

| Pile Height | 40mm |
| Color | 4 colors |
| stitch | 160/m |
| gauge | 3/8 |
| density | 16800 |
| Backing | PP+Net+Sbr latex |
| Roll width | 2m or 4m or customized |
| Roll length | 25m or customized |
Multi-purpose
Suits any application
Durable and hard wearing
Instant and life-like
No maintenan

Why Maintenance?
The need to maintain an artificial grass field is fundamental for several reasons. These can be highlighted as follows:
- Longevity
- Playing performance
- Safety
- Aesthetics
Hot Tags: synthetic grass garden, China synthetic grass garden manufacturers, suppliers, factory














