This 25mm synthetic lawn grass for landscaping is one of our best selling products. Artificial grass can give you a best enjoyment of natural, it can help you relax yourselves and have a better rest, also we can provide free sample to you.
| Pile height | 25mm |
| Color | green |
| Gauge | 3/8inch |
| Stitch | 120/m |
| Density | 12600 |
| Package | roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |



Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide synthetic lawn grass for landscaping, sports and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: synthetic lawn grass, China synthetic lawn grass manufacturers, suppliers, factory













