| Color | Green |
| Pile height | 50mm |
| Gauge | 5/8 |
| Stitch rate | 160 stitches/m |
| Density | 10080 turfs/sqm |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |
Artificial Grass Football Carpet Do you want to play football with a excellent covering?Special Stem inside U shape synthetic turf for soccer field can make your dream came true. Soft grass fiber and good rebound can ensure the safety of knees and skin. With good durable, it has a longer useful life than real grass. |

Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 50000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass for landscaping, artificial grass football carpet and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: artificial grass football carpet, China artificial grass football carpet manufacturers, suppliers, factory














