Artificial golf grass is becoming an increasingly popular option as it reduces maintenance needs and labor costs as well as increasing playing time on the course. Synthetic turf gives a consistent playing surface, which greenkeepers work hard to create with natural grass, and golfers will be able to enjoy playing a round throughout the year, whatever the weather.
| Color | Green |
| Pile height | 10mm/15mm |
| Stitch rate | 300 stitches/m |
| Gauge | 3/16 |
| Density | 63000 turfs/sqm |
| Package | Roll package |
| Roll width | 2m/4m |
| Roll length | 25m |








Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are manufacturer specialized in artificial grass, we produce the raw material by ourselves and our products are popular all over the world.
Q: How about your products' quality?
A: Our products passed the 3000h anti-UV test, RoHS test, 5000 times wear test and flame retardant test.
Q: Minimum quantity order?
A: 500 square meters.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 30days, mass production needs 20days.
Q: How many kind of artificial grass can you provide?
A: We can provide artificial grass for landscaping, artificial golf garss and grass tile.
Q: What is your FOB port?
A: Shanghai port.
Hot Tags: artificial golf grass, China artificial golf grass manufacturers, suppliers, factory














